Festival „ ELENA ROIZEN” 2008

Prima editie a Festivalului Cîntecului Popular Dobrogean „Elena Roizen“ SA Deschis, la Centrul Cultural din Ovidiu, pe scena institutiei de Cultură evoluînd 11 Primii concurenți. Un inceput Festivalul version zi Aceeasi în grija cîntecului Dobrogean Doamna, Elena Roizen, ar fi IMPLINIT 63 de ani, la IAR au Fost manifestare prezenți ȘI vânzare Membrii familiei. Inainte de începerea Festivalului, o Parte Dintre organizatori, de îngrijire Printre Directorul Centrului Cultural Județean pentru Conservarea ȘI Promovarea Culturii Traditionale Constanța, Petre Paul Nicolescu, regretatei sotul Elena Roizen, Marcel Roizen, interpretei fratele, Nicu Barbu, Orașului Primarul Ovidiu, Ion Podaru, Solista de Muzică populară Floarea Tănăsescu ȘI Cultural Ovidiu Directorul Centrului, Romică Stan, au o Susținut de Conferință presa in cadrul CAREIA au oferit informatii despre Programul, regulamentul concursului ȘI Numarul candidatilor.

Cea de îngrijire un Deschis la concursul un Fost O REPREZENTANTA un gazdelor, Mihaela Enciu din Ovidiu, this AFLI urmată de Anișoara Serafin (Caraș Severin), Zina Ghițulescu (Argeș), Marian Dascăl (Cluj), Elena Cuculici (Oltenia), Romina Nemeș (Bihor ), Valentin Sanfira (Gorj), Alexandru Brătățan (Suceava), Loredana Streche (Romanați), Cătălin Hasa (Alba) ȘI Diana Călinescu (Argeș), Tomiță Florina (Craiova), Bandoiu Beatrice (Gorj), Corlățan Ancuței (Suceava), Pongracz Radu (Maramureș), Raluca Ristea (Argeș), Bogdan Cristian (Constanța), Oltean Raul (Cluj), Georgiana Mănăilă (București), Mihut Raluca (Mureș) Lupu Viorica ȘI (Chișinău)

Prima seară a Festivalului sa încheiat cu considerentul de ONU Susținut de Artiști ai seamă folclorului românesc: Geta Postolache, Oltița Todircă Nicu Chiriță ȘI, Victorița Lăcătușu, Ion Drăgan Ion Amititeloaie ȘI.

Un recital în seara Doua: Ion Ghițulescu, Cornel Borza, Viorica Macovei, Chiamiran Chivu, Cornelia Lupu Rednic ȘI.

 

FESTIVALUL ELENA ROIZEN Premiile I EDITIA

 

MARELE PREMIU „ELENA ROIZEN“

         BRĂDĂȚEAN ALEXANDRU-LUCIAN – SUCEAVA

 

I LOCUL

                      Streche LOREDANA – OLT

                      Bandoiu BEATRICE-MARIA – GORJ

 

II LOCUL

                     CORLATEAN ANCUȚA-GEORGETA – SUCEAVA

 

SAFIRA VALENTIN – GORJ

 

III LOCUL

OLTEANU RAUL-OVIDIU – CLUJ

Tomita FLORINA-IZABELA – DOLJ

 

SPECIAL premiul

CUCULIEI ELENA DANIELA – VALCEA

LUPU VIORICA – CHISINAULUI

 

PREMIU SPECIAL AL FAMILIEI

BOGDAN CRISTIAN – CUMPĂNA

 

PREMIU SPECIAL

RISTEA RALUCA-IONELA – ARGEȘ

CĂLINESCU LAURA-DIANA – ARGEȘ